header photo

LOUNSKE.info

Portál pro Louny a okolí

Louny - zprávy, sport


Proč město místo Zastávky neopravuje Kulturák?

Odpověď je poměrně jednoduchá a člověk si ji rychle domyslí poté co si přečte níže uvedený text, který v prosinci 2011 vyšel v žateckých novinách Lučan.in

LUČAN.in: Kulturní dům v Lounech to je, oč tu běží

Historie Domu kultury v Lounech sahá k roku 1992, kdy v říjnu podal odborový svaz listinu pro provedení zápisu do evidence nemovitostí, kde bylo řečeno, že vlastnické právo přechází do vlastnictví základní organizace odborového svazu KOVO. Ta dům kultury dále pronajímala prostřednictvím své založené společnosti s ručením omezeným. V roce 2003 se však rozhodlo, že ZO OS KOVO bude zrušeno a místo toho se založilo občanské sdružení ZO při Domu kultury s.r.o. Louny. Poté však byla uvalena na společnost likvidace, a tím měl kulturní dům rázem dva vlastníky. Po soudních sporech dostalo občanské sdružení ZO při Domu kultury tento objekt do svého vlastnictví, a to bez jakýchkoliv finančních vyrovnání, v podstatě zadarmo. V roce 2005 tedy přišlo kvůli odborářům město Louny definitivně o Dům kultury. Většina občanů, která si tedy myslela, že město Louny někdy Dům kultury vlastnilo, nemají pravdu. Proto je nyní tak obtížné pro město Louny Dům kultury získat zpět. Město se navíc mezi sebou nedokázalo dohodnout na případné koupi. Členové ODS předložili radě návrh na případnou nabídku o koupi Domu kultury za 5 milionů korun, to však nevyšlo. Přitom původně byl celý objekt pořízen za 45 milionů korun. Nyní však chátrá, byly by nutné rozsáhlé opravy a 15 milionů požadovaných od bývalých odborářů, kteří objekt dostali zadarmo, jsou pro město naprosto nepřijatelné. Město chce udělat analýzu více objektů po Lounech a okolí a vybrat z nich ten nejvhodnější. Zásadní kritérium pro výběr je parkování, které je u takového typu objektu nutností. Dalšími podmínkami jsou provozní náklady, rozměry, přístupnost a vlastnické právo objektu, jak uvedl starosta Jan Kerner. V tuto chvíli se zrak města ubírá do Dobroměřic, ale zde je to dle starosty spíše nouzové řešení, protože je prostor příliš malý. Celá tato situace je v řešení a o dalším vývoji budeme naše čtenáře informovat.


Po roce 2011 se město několikrát snažilo oslovit vlastníky KD, ale jak uvedl radní za TOP 09 Michal Kučera jednání byla neúspěšná: "Majetkové vztahy k "kulturáku" jsou poměrně nepřehledné. Město vlastníky několikrát vyzývalo k jednání, dávali jsme jim několik nabídek a neúspěšně. To byl taky jeden (ovšem ne jediný) důvod, proč se nakonec rekonstruuje Zastávka." 

Současní majitelé KD se o objekt nestarají a ten pomalu chátrá. Město tak v budoucnu bude muset řešit co s ruinou kulturního domu nedalekohistorického centra města.

Pavel Janda

<< Zpět na předchozí stránkuSpolujízda LounyJízdomat.cz