header photo

LOUNSKE.info

Portál pro Louny a okolí

Louny - zprávy, sport


Městké zahrádkaření aneb urban gardening

Jak by se vám líbilo zužitkovat dlouhodobě nevyužívanou městskou plochu, zútulnit vnitroblok  či střechu domu a přitom si vypěstovat vlastní zeleninu či mít celoročně vlastní záhon? Tato myšlenka není z nejnovějších, přesto oslovuje stále více lidí.

Západní Evropa zažívá poslední roky trend, který spojuje vše výše zmíněné. Řeč je o tzv. městském zahrádkaření, anglicky urban gardening. Tento moderní trend je postaven na jednoduché úvaze. Chuť vypěstovat si zeleninu či se sejít se sousedy u záhonu vlastních bylinek má stále více obyvatel měst. Ta mnohdy zelení neoplývají a je pak nasnadě, že kousek vlastního záhonku může tuto potřebu celkem dobře uspokojit. Takový prostor je pak v rámci komunitní zahrady přístupný každému, komu se chce manuálně pracovat. Některé zahrady fungují na bázi pronájmu a kousek půdy může být obhospodařován daným člověkem za určitý poplatek.

Vlastní pěstování jde tou nejjednodušší cestou. Pro nedostatek prostoru či vhodné plochy se zelenina a jiné rostliny pěstují v pytlích, bednách, koších či jiných nádobách. Jejich výhoda spočívá v určité mobilitě a to dává zahradničení další rozměr. Aby pěstitelé zažívali spíše potěšení a pěstitelské úspěchy než zklamání, pracuje se zde spíše s klasickou místní zeleninou a hlavně s plodinami, které tu mohou pěstitelé hned zkonzumovat.

Komunitní zahrady tu nejsou ale jen pro relax a obohacení jídelníčku, také se zde dá zužitkovat bioodpad, s kterým si často nevíme ve městech rady, a přitom tušíme, že má i další využití než jen tlení v popelnici. Městské zahradničení dále zastává i určitou kulturní roli pro danou čtvrť. Mohou se zde sejít a zapojit se do společných ativit zejména rodiny s dětmi, handycapované osoby či senioři. Také se tyto plochy využívají k promítání filmů, pořádání přednášek a workshopů na zajímavá témata. Zkrátka je na organizátorech, jaký program zde uskuteční a čeho členové komunitní zahrady využijí mimo pěstitelskou sezónu.

více inspirace na: prazelenina.cz

Autor: Jana Jandová

<< Zpět na předchozí stránkuSpolujízda LounyJízdomat.cz